|
|
|||||
|
Oto wybrane książki poświęcone zagadnieniom typografii, składu publikacji, historii pisma oraz pokrewnym. Wiele z poniżej przedstawionych pozycji została wydana w latach 90-tych. Pomimo to informacje, rady i pomysły w nich zawarte nie zestarzały się. Dlatego mogę je śmiało polecić wszystkim zainteresowanym tą tematyką.
Cienka, ale bardzo treściwa książeczka – wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeżeli chcesz poprawnie składać w języku polskim. Jest to swego rodzaju „wyciąg”0 , z norm, ale podany w bardzo przejrzysty i łatwy do przyswojenia sposób. Obowiązkowo na półce każdego korektora i składacza!!!
Książka, od której warto zacząć przygodę z typografią i składem tekstu. Prześlicznie wydana, dobrze napisana, świetnie zredagowana. Czyta się ją i przegląda z największą przyjemnością. Koniecznie!
Aleksander Dąbrowski „Poradnik typesettera”, Mentor 2001
Pozycja polskiego autora przeznaczona jest dla osób, które chcą poznać podstawowe zagadnienia typografii – m. in. znaki korektorskie, parametry typograficzne pisma, akapity, budowa książki, właściwe stosowanie skrótów i znaków przestankowych, zasady łączenia ilustracji z tekstem. Do tego 30-stronicowy słownik terminów z zakresu techniki wydawniczej oraz tablice znaków. Tą niedużą pozycję (90 stron) polecam tym, którzy chcą poznać podstawy poprawnego składu w języku polskim oraz projektowania książki.
Francois Richaudeau „Podręcznik typografii i łamania kolumn czyli sztuki drukarskiej”, Wydawnictwo PLJ 1997
Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza omawia podstawowe pojęcia z praktyki drukarskiej (maszynopis wydawniczy, znaki korektorskie i adiustacyjne). W drugiej autor omawia
Andrzej Tomaszewski „Leksykon pism drukarskich”, 1996
Frutiger „Człowiek i jego znaki”
Szanto „Pismo i styl”
Aleksander Dąbrowski „Podstawy typografii”, Mentor 2001
J. Jarzina „Tajniki typografii dla każdego”, MIKOM 2003
Autor omawia na konkretnych przykładach sposoby składania biuletynów, ogłoszeń, broszur, ulotek, raportów, katalogów, wykresów… Autor przedstawia oryginalną wersję, a następnie poprawioną z krótkim opisem proponowanych zmian. Mimo że książka ma już sporo lat przedstawia dużo ciekawych rozwiązań, których układy typograficzne się nie zestarzały. W sumie 101 pomysłów na ulepszenie własnych prac.
Robin Williams „Jak składać tekst. PC nie jest maszyną do pisania”, Helion 1994
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy nie wiedzą do czego służy kerning, jak prawidłowo stosować znaki interpunkcyjne i specjalne, co to jest „bękart” i „wdowa”, jak umiejętnie posługiwać się interlinią i justować tekst.
Clifford Burke „Pismo w technice desktop publishing”, Intersoftland 1995
Autor skupia się przede wszystkim na właściwym doborze kroju pisma do naszej pracy, co może być kluczowe dla całej publikacji. Proponuje, jak elegancko, logicznie i ciekawie rozplanować dokument, mieszać różne czcionki, zainteresować czytelnika. Ksiązka zawiera wiele przykładów i wskazówek pomocnych przy zrozumieniu, jak ważny jest właściwie dobrany krój pisma, krótki przegląd wybranych czcionek, a także podręczny słowniczek podstawowych pojęć.
Doskonała pozycja dla średnio zaawansowanych. Ponad 200 wskazówek i pomysłów (z konkretnymi przykładami) na efektywne tworzenie czytelniejszych i ładniejszych ogłoszeń, broszur, artykułów i innych dokumentów. Polecam!
Autorzy posiadający wieloletnie doświadczenie w małej poligrafii uczą nas, jak zaprojektować czasopismo od samego początku. Zastanawiają się razem z czytelnikiem nad przeznaczeniem nowego pisma, odpowiednim formatem, winietą, doborem krojów, rozplanowaniem tekstu. Doradzają też jak posługiwać się kolorem oraz grafiką. Ostatni rozdział to spora galeria przeróżnych czasopism z krótkim opisem. Słowem jest tu wszystko o tym, jak stworzyć ładne, przejrzyste i dopasowane do tematu oraz odbiorców czasopismo.
Kamiński „Komputerowe przygotowanie publikacji”, WSISiZ 2002
Barbara Osuchowska „Poradnik autora, tłumacza i redaktora”, Inicjał 2005
Aleksander Kwaśny „DTP – księga eksperta”, Helion 2002
Bardzo ładnie wydana książka. Opowiada historię powstania pisma, jego rozwój w różnych krajach, ewolucję alfabetu, narzędzia i materiały, na których pisano, zmiany formy pisma i wiele innych. Bardzo dobrze napisana, pełna szczegółów historycznych i przykładów, także z kręgów pozaeuropejskich. Naprawdę warto!
Oryginalny przewodnik po dziejach pisma. Więcej w nim zdjęć i obrazków niż tekstu – przeznaczony dla osób, które chcą poznać w zarysie historię pisma, jego rozwój oraz metody powstawania książek od czasów starożytnych. Także bardzo ładnie wydana książka.
Krzysztof Karoń „Techniki druku i komputer”, Karo 2000
Kamiński „Nowoczesny prepress”, Translator 2001
Filip Trzaska „Podstawy techniki wydawniczej”, 1987
Tekla Malinowska, Ludwik Syta „Redagowanie techniczne książki”, 1981
praca zbiorowa „Poligrafia - procesy i technika”, COBRPP 2002
|
Książki: |
Strona ostatnio zmieniana 11 grudnia 2006