Prywatna strona poświęcona zagadnieniom typografii

 

 

 

 

 

 

Książki

 

Oto wybrane książki poświęcone zagadnieniom typografii, składu publikacji, historii pisma oraz pokrewnym.

Wiele z poniżej przedstawionych pozycji została wydana w latach 90-tych. Pomimo to informacje, rady i pomysły w nich zawarte nie zestarzały się.

Dlatego mogę je śmiało polecić wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

 

 

O typografii

 

Robert Chwałowski „Typografia typowej książki”, Helion 2002

  

Cienka, ale bardzo treściwa książeczka – wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeżeli chcesz poprawnie składać w języku polskim. Jest to swego rodzaju „wyciąg”0 ,

z norm, ale podany w bardzo przejrzysty i łatwy do przyswojenia sposób. Obowiązkowo na półce każdego korektora i składacza!!!

 

 

Hans Peter Willberg, Friedrich Forssman „Pierwsza pomoc w typografii”, słowo/obraz terytoria 2004

  

Książka, od której warto zacząć przygodę z typografią i składem tekstu. Prześlicznie wydana, dobrze napisana, świetnie zredagowana. Czyta się ją i przegląda z największą przyjemnością. Koniecznie!

 

 

Aleksander Dąbrowski „Poradnik typesettera”, Mentor 2001

  

Pozycja polskiego autora przeznaczona jest dla osób, które chcą poznać podstawowe zagadnienia typografii – m. in. znaki korektorskie, parametry typograficzne pisma, akapity, budowa książki, właściwe stosowanie skrótów i znaków przestankowych, zasady łączenia ilustracji z tekstem. Do tego 30-stronicowy słownik terminów z zakresu techniki wydawniczej oraz tablice znaków. Tą niedużą pozycję (90 stron) polecam tym, którzy chcą poznać podstawy poprawnego składu w języku polskim oraz projektowania książki.

 

 

Francois Richaudeau „Podręcznik typografii i łamania kolumn czyli sztuki drukarskiej”, Wydawnictwo PLJ 1997

  

Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza omawia podstawowe pojęcia z praktyki drukarskiej (maszynopis wydawniczy, znaki korektorskie i adiustacyjne). W drugiej autor omawia  

 

Andrzej Tomaszewski „Leksykon pism drukarskich”, 1996

  

 

Frutiger „Człowiek i jego znaki

 

Szanto „Pismo i styl

 

Aleksander Dąbrowski „Podstawy typografii”, Mentor 2001

 

J. Jarzina „Tajniki typografii dla każdego”, MIKOM 2003

 

 

początek

 

 

 

O składzie tekstu

 

Roger C. Parker „Skład komputerowy – tajniki projektowania”, Intersoftland 1995

  

Autor omawia na konkretnych przykładach sposoby składania biuletynów, ogłoszeń, broszur, ulotek, raportów, katalogów, wykresów… Autor przedstawia oryginalną wersję, a następnie poprawioną z krótkim opisem proponowanych zmian. Mimo że książka ma już sporo lat przedstawia dużo ciekawych rozwiązań, których układy typograficzne się nie zestarzały. W sumie 101 pomysłów na ulepszenie własnych prac.

 

 

Robin Williams „Jak składać tekst. PC nie jest maszyną do pisania”,

Helion 1994

  

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy nie wiedzą do czego służy kerning, jak prawidłowo stosować znaki interpunkcyjne i specjalne, co to jest „bękart” i „wdowa”, jak umiejętnie posługiwać się interlinią i justować tekst.

 

 

Clifford Burke „Pismo w technice desktop publishing”, Intersoftland 1995

  

Autor skupia się przede wszystkim na właściwym doborze kroju pisma do naszej pracy, co może być kluczowe dla całej publikacji. Proponuje, jak elegancko, logicznie i ciekawie rozplanować dokument, mieszać różne czcionki, zainteresować czytelnika. Ksiązka zawiera wiele przykładów i wskazówek pomocnych przy zrozumieniu, jak ważny jest właściwie dobrany krój pisma, krótki przegląd wybranych czcionek, a także podręczny słowniczek podstawowych pojęć.

 

 

Roger C. Parker „Skład komputerowy w minutę”, Intersoftland 1994

  

Doskonała pozycja dla średnio zaawansowanych. Ponad 200 wskazówek i pomysłów (z konkretnymi przykładami) na efektywne tworzenie czytelniejszych i ładniejszych ogłoszeń, broszur, artykułów i innych dokumentów. Polecam!

 

 

Joe Grossmann, David Doty „Projektowanie czasopism na Twoim komputerze”, Intersoftland 1997

  

Autorzy posiadający wieloletnie doświadczenie w małej poligrafii uczą nas, jak zaprojektować czasopismo od samego początku. Zastanawiają się razem z czytelnikiem nad przeznaczeniem nowego pisma, odpowiednim formatem, winietą, doborem krojów, rozplanowaniem tekstu. Doradzają też jak posługiwać się kolorem oraz grafiką. Ostatni rozdział to spora galeria przeróżnych czasopism z krótkim opisem. Słowem jest tu wszystko o tym, jak stworzyć ładne, przejrzyste i dopasowane do tematu oraz odbiorców czasopismo.

 

Kamiński „Komputerowe przygotowanie publikacji”, WSISiZ 2002

 

Barbara Osuchowska „Poradnik autora, tłumacza i redaktora”, Inicjał 2005

 

Aleksander Kwaśny „DTP księga eksperta”, Helion 2002

 

 

początek

 

 

 

Inne

 

Georges Jean „Pismo pamięć ludzkości”, Wydawnictwo Dolnośląskie 1994

  

Bardzo ładnie wydana książka. Opowiada historię powstania pisma, jego rozwój w różnych krajach, ewolucję alfabetu, narzędzia i materiały, na których pisano, zmiany formy pisma i wiele innych. Bardzo dobrze napisana, pełna szczegółów historycznych i przykładów, także z kręgów pozaeuropejskich. Naprawdę warto!

 

 

Karen Brookfield „Pismo”, Arkady 1996 (oryg. wyd. Dorling Kindersley przy współpracy z British Museum)

  

Oryginalny przewodnik po dziejach pisma. Więcej w nim zdjęć i obrazków niż tekstu przeznaczony dla osób, które chcą poznać w zarysie historię pisma, jego rozwój oraz metody powstawania książek od czasów starożytnych. Także bardzo ładnie wydana książka.

 

 

Krzysztof Karoń „Techniki druku i komputer”, Karo 2000

 

Kamiński „Nowoczesny prepress”, Translator 2001

 

Filip Trzaska „Podstawy techniki wydawniczej”, 1987

 

Tekla Malinowska, Ludwik Syta „Redagowanie techniczne książki”, 1981

 

praca zbiorowa „Poligrafia - procesy i technika”, COBRPP 2002

 

 

 

 początek

 

 

 

 

dalej

 

 

 

 

Książki:

o typografii

o składzie

inne

Strona ostatnio zmieniana 11 grudnia 2006